Drieluik van een meisje dat schildert, 2 jongens aan het spelen op het schoolplein en een tunnel van wilgentakken

Hoorrecht voor leerlingen

Hoorrecht voor leerlingen

Op onze school vinden we het belangrijk dat iedereen zich gehoord voelt. Niet alleen de juffen, meesters en ouders, maar juist ook de leerlingen zelf! Leerlingen hebben namelijk het hoorrecht. Het houdt in dat volwassenen moeten luisteren naar de mening van kinderen als er beslissingen worden genomen die over hen gaan. Op school praten we dan bijvoorbeeld over de inrichting van het schoolplein, de sfeer in de klas, de feesten of de schoolregels.

Hoorrecht basisondersteuning

We willen dat ieder kind de kans krijgt om mee te denken. Dat doen we op verschillende manieren:

Leerlingarena's
Zo'n drie keer per schooljaar wordt er met leerlingen in gesprek gegaan met behulp van een leerlingarena. Onderwerpen die hiervoor gebruikt worden zijn bijvoorbeeld nieuw meubilair, invulling van het carnavalsfeest, de opzet van de Koningsspelen, vragen vanuit de tevredenheidsvragenlijst.

Leerlingen worden afgevaardigd door hun klasgenoten om de informatie, ideeën en tips uit hun eigen klas mee te nemen naar het leerlingarena.

Gesprekken
- In alle groepen houden we regelmatig een vorm van een kringgesprek. Hier kan iedereen vertellen wat er goed gaat en wat er beter kan. De leerkracht luistert hier goed naar en neemt dit mee. Hoe maken we er een fijne groep van. De inbreng van leerlingen bij de thema's wordt als waardevol ervaren.

- De leerkracht heeft meerdere keren per jaar een persoonlijk gesprek met elke leerling. Hier kunnen de toetsresultaten, het welbevinden in de klas besproken worden of wat het kind nodig heeft om fijn te kunnen leren.

- Aan het begin van ieder schooljaar heeft de leerling een kennismakingsgesprek met ouders en leerkracht. De vraag wat de leerling nodig heeft en hoe zowel leerkracht als ouders hieraan kunnen bijdragen staat naast kennismaking centraal. Gedurende het schooljaar volgen er ontwikkelgesprekken om zo goed mogelijk aan te sluiten bij de ondersteuningsbehoefte of leerdoelen van de leerling.

-  Gedurende het schooljaar worden er ontwikkelgesprekken gevoerd. De leerkracht nodigt leerling en ouders uit voor een ontwikkelgesprek. De leerling wordt gevraagd naar de ontwikkelbehoefte

Vragenlijsten
Iedere twee jaar vullen leerlingen van de groepen 5 tot en met 8 een vragenlijst in met verschillende thema's. De thema’s waar leerlingen hun mening over mogen geven zijn:|
- sfeer, veiligheid en welzijn
- begeleiding en persoonlijke groei
- de schoolorganisatie en het algemene beeld van de school

Jaarlijks vullen leerlingen van de groepen 6 - 7 - 8 een vragenlijst rondom thema's over de ervaren sociale veiligheid. In deze specifieke vragenlijst ligt de nadruk heel sterk op het sociale klimaat en de directe leeromgeving. De thema's die aan bod komen zijn:
- Veiligheid in alle facetten
- Gedrag, interactie en cultuur 
- Persoonlijk welzijn en de praktische omgeving

Keuzes maken

Leerlingen krijgen op verschillende momenten mogelijkheden om zelf keuzes te maken over de onderwijsactiviteit die zij gaan doen. In de onderbouw wordt hiervoor het planbord gebruikt, bij de bovenbouw de weektaak.

Groepsafspraken maken
Aan het begin van ieder schooljaar wordt samen met klasgenoten afspraken gemaakt met als doel samen een fijne klas te zijn.

Waarom vinden we dit zo belangrijk?

Wanneer kinderen betrokken zijn, meedenken en soms meebeslissen, worden ze zelfstandiger, leren ze naar elkaar luisteren en voelen ze zich écht thuis op school.

Hoorrecht extra ondersteuning

Leerlingen met extra ondersteuning krijgen meer rechten. Zij mogen zelf vertellen wat zij nodig hebben op school. Ook krijgen ouders en leerlingen duidelijkere informatie over passend onderwijs en de hulp die beschikbaar is op school en binnen het samenwerkingsverband. Bij het opstellen van de ondersteuningsbehoefte wordt hierover met de leerling gesproken. Bij de evaluaties wordt de leerling gevraagd naar de ervaringen van de ondersteuning en wat er beter of anders kan.